Historia wojny trojańskiej swych początków sięga, kiedy bogini Tetyda brała ślub z Peleusem.. Opisuje dzieje narodu w przełomowym dla niego momencie - wojna trojańska, upadek Troi.. Pojedynek Achillesa z Hektorem.. Achilles powraca na pole walki.. W Iliadzie autor zwraca się do Muzy, bogini, która poddaje pieśń śpiewakom: Gniew, bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa.. Uwaga uczniów zostanie również skoncentrowana na cechach eposu homeryckiego.. W przypadku Iliady tłem jest wojna Trojańska, natomiast bohaterowie legendarni to np. Achilles, Agamemnon, Parys, Helena, a także bogowie greccy.. Apollo na prośbę Chryzesa (ojca Chryzeidy) zsyła na obóz Greków zarazę.. Opisywane są walki pomiędzy bohaterami walczącymi sobie po dwóch wrogich stronach : Trojan i Greków.,,Iliada" jest zbudowana z dwudziestu czterech ksiąg, pierwszą z nich otwiera inwokacja, w której poeta prosząc muzę o zesłanie na niego natchnienie, zapowiada jednocześnie temat eposu:Porównanie eposów - Iliady i Pana Tadeusza.. Odpowiednia budowa - podział na pieśni.. Pobyt na wyspie Cyklopów i zabicie Polifema przez.. Pieśń I. Inwokacja do Muzy.. Zazwyczaj autor zwraca się do swej muzy, bóstwa lub duchowegoCechy eposu na przykładzie "Iliady".. rozbudowane porównania.. Jest to rozbudowany utwór wierszowany, który ukazuje dzieje legendarnych lub historycznych bohaterów na tle wydarzeń przełomowych dla danej społeczności..
Plan wydarzeń · 1.
występują inwokacje, w obydwu utworach pojawia się inwokacja do muzy a następnie streszczenie w kilku wersach treśi.. W "Iliadzie" autor zwraca się do Muzy, bogini, która podaje pieśń śpiewakom.. Poleca: 97/100 % użytkowników, liczba głosów: 669 Serwis chroniony prawem autorskim.. Kłótnia ta zostaje wywołana za sprawą Apolla, który w akcie zemsty zsyła na greckie wojska zarazę.Plan wydarzeń Iliady: Kłótnia Achillesa z Agamemnonem o brankę Bryzeidę.. Równoległość dwóch płaszczyzn: świata bogów i świata ludzi.doprowadzenie pod koniec narracji do zetknięcia się głównych sił przeciwstawnych: Achilles - Hektor, Odyseusz - zalotnicy.. Równoległość dwóch płaszczyzn- świata bogów i świata ludzi.Iliada - Homer: streszczenie, opracowanie, interpretacja, PODCAST.. Kłótnia Achillesa z Agamemnonem w tej sprawie.inwokacja na początku utworu - rozwinięta apostrofa umieszczona na początku utworu; w przypadku Iliady jest to apostrofa do Muzy (bogini), a tematem utworu jest gniew Achillesa: Gniew Achilla, bogini, głoś, obfity w szkody.Rozpoczyna się inwokacją, która jest prośbą do muzy o natchnienie..
Plan wydarzeń.
Źródłem eposu są mity .1) Inwokacja - czyli apostrofa umieszczona we wstępie utworu, skierowana do bóstwa z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła.. Przedstaw cechy eposu na przykładzie "Iliady" Homera.. Rodacy i rodzina opłakują Patrokla.. W "Iliadzie" autor zwraca się do Muzy, bogini, która poddaje pieśń śpiewakom: "Gniew, bogini, opiewaj Achillesa, syna Peleusa.". Walka z Kikonami.. Liczne klęski Greków.. Inwokacja - czyli apostrofa umieszczona we wstępie utworu, skierowana do bóstwa z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła.. Patrokles ginie z ręki Hektora.. W "Iliadzie" autor zwraca się do Muzy, bogini, która podaje pieśń śpiewakom.. Achilles wedle starożytnego greckiego zwyczaju ofiarowuje zmarłemu pukiel swoich włosów.apostrofa.Zawiera ona uroczystą prośbe do jakiegoś Boga,bóstwa bądź muzy z prośbą, najczęściej o pomoc w pisaniu ,inaczej o wenę twórczą.Jedna ze słynniejszych inwokacji znajduje sie w ,,Panu Tadeuszu" oraz dziełach Homera, czyli ,,Iliadzie" i ,,Odyseji".. Analizie zostaną poddane fragmenty Iliady: Inwokacja i Pojedynek Hektora i Achillesa.. Obraz stosunków panujących na Itace; prezentacja Telemacha, Penelopy i zalotników.W inwokacji do "Iliady" narrator zwraca się z prośbą do muzy, która pomaga poetom i śpiewakom w ich twórczości..
Narada bogów na...Iliada - plan wydarzeń.
Poemat rozpoczyna się inwokacją do muzy, w której narrator prosi o natchnienie, by mógł spisać historię gniewu Achillesa.. Pierwsze wersy są zapowiedzią fabuły, ponieważ mówią o gniewie, który stał się źródłem konfliktu między .Iliada - streszczenie.. Zakończenie wojny i wyruszenie Odyseusza w drogę powrotną do domu.. Epos to główny gatunek epiki do czasu powstania powieści.. W "Iliadzie" autor zwraca się do Muzy (bogini), która poddaje pieśń śpiewakom: "Gniew, bogini, opiewaj Ahilla, syna Peleusa".. 2.W inwokacji do "Iliady" narrator zwraca się z prośbą do muzy, która pomaga poetom i śpiewakom w ich twórczości.. Inwokacja - czyli apostrofa umieszczona we wstępie utworu, skierowana do bóstwa z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła.. napisane heksametrem daktylicznymInspiracją do powstania "Iliady" i "Odysei" była mitologia grecka, a konkretnie mit o wojnie trojańskiej, który poruszał kwestię rzeczywistych wydarzeń.. "Iliada" to jeden z najsławniejszych eposów Homera.. Gniew Achillesa rośnie podczas kłótni z Agamemnonem.. Jest to rozbudowany utwór wierszowany, który ukazuje dzieje legendarnych lub historycznych bohaterów na tle wydarzeń przełomowych dla danej społeczności.. Pobyt na wyspie Cyklopów i zabicie Polifema przez.. Pieśń I. Inwokacja do Muzy..
Plan wydarzeń "Iliada" Homera - Ustawianie w kolejności.
Iliada -> bohaterowie: Achilles, Agamemnon, Parys, Helena (tu Kochanowski), bogowie greccy.. Atena biorąca czynny udział w walce.. Dzieło powstało na przełomie dziewiątego i ósmego wieku przed .3.. Achilles rozgniewany wycofuje się z walki.. Cechy "Iliady" jako eposu są następujące: 1.. Wartości w Iliadzie:Plan wydarzeń księgi XXIII i XXIV Iliady Homera.. - epos: główny gatunek epiki do czasu powstania powieści (tu dalej), rozbudowany utwór wierszowany, ukazuje dzieje legendarnych lub historycznych bohaterów czyny na tle wydarzeń ważnych dla danej społeczności.. Informacja o losach bohaterów trojańskich, którzy powrócili już do swoich domów.. Księga I. Gniew.Odyseja plan wydarzeń Plan wydarzeń · 1.. Plan wydarzeń.. Pogrzeb Patroklesa i Hektora.. Inwokacja do muzy i wychwalanie męstwa Achillesa, Zabranie Achillesowi przez Agamemnona niewolnicy Bryzeidy, Odstąpienie Achillesa od działań wojennych.Plan wydarzeń Iliady i Odysei.. Równoległość dwóch płaszczyzn: świata bogów i świata ludzi.Cechy gatunkowe eposu: Inwokacja - apostrofa umieszczana we wstępie utworu skierowana do Bóstwa z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła.. Naczelny wódz grecki, Agamemnon, porywa Chryzeidę.. Rozpoczyna się inwokacją - zwrotem do bogini.. Informacja o losach bohaterów trojańskich, którzy powrócili już do swoich domów.. Inwokacja, podobnie jak cały utwór, napisana jest językiem podniosłym, poważnym wręcz patetycznym, bogaty w środki językowe.Tak rozpoczęła się słynna wojna trojańska, która jest tematem "Iliady".. W przypadku "Iliady" tłem jest wojna Trojańska, natomiast bohaterowie legendarni to np.Epos to główny gatunek epiki do czasu powstania powieści.. Inwokacja do muzy i wychwalanie męstwa Achillesa, Zabranie Achillesowi przez Agamemnona niewolnicy Bryzeidy.. Narada bogów na temat kary, która spotkała Ajgista za zamordowanie Agamemnona, oraz losu tułacza Odysa.. Zakończenie wojny i wyruszenie Odyseusza w drogę powrotną do domu.. 2) Równoległość dwóch płaszczyzn: świata bogów i świata ludzi.Cechy "Iliady" jako eposu są następujące: 1. takich , ktore sa niezwykle rozbudowane i zawieraja elementy ze swiata natury , [4] paraleizm (dwuplaszczyznowosc) fabuly .inwokacja (łac. invocatio - wezwanie) to rozbudowana apostrofa otwierająca utwór literacki, zazwyczaj poemat epicki.. Na lekcji kształcona będzie umiejętność streszczania utworu literackiego.. Na wesele zaproszono bogów olimpijskich.CECHY EPOSU : [1] utwor zaczyna sie inwokacja , czyli rozbudowana apostrofa do muzy , bostwa z prosba o pomoc przy tworzeniu dziela , [2] obecnosc scen batalistycznych , [3] wystepowanie porownan homeryckich tz.. Walka z Kikonami..